Cadılar Bayramı Nedir

Cadılar Bayramı, geçmişte kışın gelmesinin kutlandığı bir festivaldir. Bir nevi bizim kestane kebaplı soba başında geçirdiğimiz kış geceleri gibi… 

 

 

Cadılar Bayramı, geçmişte kışın gelmesinin kutlandığı bir festivaldir. Bir nevi bizim kestane kebaplı soba başında geçirdiğimiz kış geceleri gibi… 

Aslında Halloween veya Cadılar Bayramı, köklerinde Pagan ve Hıristiyanlık öğeleri bulunduran bir bayramdır. 

31.Ekim günü Dünyanın bir çok yerinde kutlanan cadılar bayramı daha çok bir festival halini almıştır. Çocukların kostümlerini giyerek ev ev dolaşıp şekerleme ve para topladığı eğlenceli bir bayram şeklinde kutlanmaktadır.  Bu bayramda perili olduğuna inanılan evler ziyaret edilir, maskeli partiler düzenlenir ve korku filmleri izlenir. Amerika’dan Batılı ülkelere yayılan bir bayram olan Cadılar Bayramı, görkemli kutlamalara sahne olur. Son yıllarda ülkemizde de gündeme alınmış olup belli bir kesim tarafından kutlanmaktadır.

Nedir bu HALLOWEEN? Ne yenir , ne içilir , ne giyilir ,ne yapılır?

 

▪ Bal kabağı: Bal kabağı, Halloween’in olmazsa olmazlarından biri. Bayramdan önce büyüklü küçüklü kabaklar oyulur ve şekillendirilir evlerin önlerinde bir sanat eseri gibi sunulur. Ayrıca bal kabağından çeşitli lezzetlerde ortaya çıkmıştır. Bal kabağı turtası, ekmeği ve tatlısı hazırlanarak bu bayrama özel misafirlere sunulur. 

▪ Kostümler: İnanışa göre çevrede gezinen ruhlara tanınmamak amacıyla çocuklar başta olmak üzere yetişkinler çeşitli kostümler giyerek, yüzlerini boyar. Daha sonra kostümlerini göstermek amacıyla evleri ziyaret ederler.

▪ Yiyecekler: Balkabağından yapılan yiyecekler dışında Halloween’de en çok tüketilen gıdalardan biri de elma şekeridir. Ev yapımı elma şekerleri çocuklara ikram edilir. Yine ev yapımı çikolatalar ve şekerlemeler tüketilir.

▪ Oyunlar: Film izlemeyi sevenler genelde bilirler bu oyunu ‘şaka mı, şeker mi’ oyunu, Halloween’in en çok bilinen oyunlarından biridir. Halloween’i kutlayanlar kapı kapı dolaşarak, ev sahibine bu soruyu yöneltiyor. ‘Şaka’ cevabını verenler için türlü muziplikler ve şakalar yapılır. ‘Şeker’ cevabını verenlere ise çeşitli şekerlemeler ikram edilir. 

Günümüzde Halloween

▪ 19. yüzyılın sonlarında Cadılar Bayramı'na dönüşen festivaller, Katolik karşıtı gösteriler olarak kutlanıyordu. 20. yüzyılın başında Noel gibi oldukça ticari bir hale geldi. Arama motorlarında Halloween kostümleri , yiyecekleri, hediyelikleri ekim ayında patlama yapmış durumda.  Önceden yapılmış kostümler, süslemeler ve özel şekerlemelerin türlü türlü çeşitleri  yaygınlaştı ve tatil vesilesi oldu. Fakat 1970'li ve 80'li yıllarda korku filmlerinin yükselişi -Satanistler ve Wiccanlar'ın iddialarında olduğu gibi- Cadılar Bayramı'nın kötü şöhretine katkıda bulundu.İnsanların cadılar bayramı ile ilgili ön yargıları oluşmaya başladı. 1990'lı yılların sonlarında birçok Katolik anne ve baba, Halloween'i sorgulamaya başladı çünkü bu bayram çocuk cinayetlerine doğru gitmeye başlamıştı. 2009 yılında Papa Benedict'in Katolikleri Cadılar Bayramı kutlamalarına karşı uyardığı söylentileri, Katoliklerin kaygıları arttı. Bunun üzerine alternatif kutlamalar popüler hale geldi ve günümüzdeki birçok farklı Halloween kutlaması ortaya çıktı.
Halloween’a, kutlandığı ülkeler arasında en çok Meksika’da önem veriliyor. En görkemli şölenler Meksika da gerçekleşiyor. 31 Ekim de başlayan bayram 3 gün boyunca kutlanıyor.Bu bayram Meksika’da “Ölüler Bayramı” olarak biliniyor. Meksika’nın en önemli bayramlardan biri olan Ölüler Bayramı inanışına göre, melek oldukları kabul edilen bebek ve çocuk ölülerin ruhları evleri ziyaret eder. İkinci günü yetişkin ölülerin evleri ziyaret ettiği düşünülür ve onlar için zengin sofralar hazırlanır. Üçüncü günde ise bu ruhların evleri yavaş yavaş terk edip ait oldukları yerlere gittikleri kabul edilir. Keşke bunun doğruluğuna dair bilimsel bir açıklama gelmiş olsa. Hepimiz ölmüşlerimizin yılda bir kez de olsa bizleri ziyaret ettiğini bilmiş oluruz. 
Gelelim günümüzdeki  Halloween’ a;  kostümlü partilere ve maskeli balolara kutlanılan bir festival şeklinde geçmekte. Hasadın bitmesi veya kışın gelmesinin kutlanması, geçmişte kalmış bir inanış olarak görülüyor. Yetişkin insanlar birbirinden komik ve garip kıyafetler giyerek partiler arasında tur atarken, çocuklar da çizgi film karakterleri ve süper kahramanların kostümleri ile şeker ve para topluyor. Yani günümüzde neredeyse tamamen eğlence aracı olarak kutlanan bir bayrama dönüşmüş durumda. 
Zaten Cadılar Bayramı’nda gerçekten cadıların dünyaya geldiğine inanılsa bütün insanlar “cadı avı”na çıkardı. Şu da bir gerçekki  günümüzde hepimizin içinde bir cadı saklanmış durumda ve bizler Halloween günü saklamış olduğumuz cadıların bayramını yapmaktayız.

eticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır